Sputnik Polska: Negocjacje ws. Syrii bez jej udziału. Czy to może być gwarancją sukcesu? 29.10.2018
2018-10-29 05:06
Czterostronne rozmowy przywódców Rosji, Turcji, Francji i Niemiec w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii komentuje prof. Tadeusz Iwiński.
— To sobotnie spotkanie i końcowy komunikat jest próbą uporządkowania dramatycznej sytuacji, tej ponad 7,5 roku trwającej wojny, gdzie są miliony uchodźców. Porozumiano się w sprawie przede wszystkim utrzymania zawieszenia działań wojskowych, a także próby uporządkowania prawnego, czyli założenia, że będzie zwołana konstytuanta 150-osobowa z udziałem także Syryjczyków żyjących na emigracji.
Zakłada się, że około 7 milionów Syryjczyków opuściło kraj. No i na końcu powinny być przeprowadzone wolne wybory również z udziałem przedstawicieli uchodźców. Na ile to jest realne? To inna sprawa. Na pewno novum jest zaangażowanie Francji. Francja wróciła jako ważny gracz ze względów historycznych, a Niemcy jako potężny partner, gracz gospodarczy. I ma to być może taki wpływ, że Rosja, Iran i Turcja uczestniczą w procesie pokojowym z Astany, gdzie głównie ton nadaje Rosja. Turcja popiera siły opozycyjne.
Rosja i Iran, upraszczam to, popierają rząd Asada, więc to być może wzmacnia pozycję Turcji. Oczywiście kluczowymi graczami też są Iran, ten sojusz wojskowy Rosji i Iranu zdecydował o niewątpliwym sukcesie sił rządowych Damaszku, a Stany Zjednoczone nie są w to włączone.
Nie znamy wszystkich informacji, ale na pewno omawiano wiele szczegółowych spraw, m. in., co ma się stać z prowincją Idlib. Syria administracyjnie dzieli się na 14 prowincji i Idlib jest ostatnią prowincją znajdującą się pod kontrolą sił opozycyjnych. Tam jest dramatyczna sytuacja. Tam są też polskie organizacje humanitarne i wszyscy dążą do tego, aby nie dokonała się tam jakaś masakra, na przykład z użyciem broni chemicznej. Krótko mówiąc szczyt jest to próba wytyczenia jakiejś ścieżki zakończenia tej wojny i przedstawienia wizji, co ma być po wojnie.
Komentarza prof. Iwińskiego można wysłuchać w całości w wersji audio TUTAJ.
Źródło: Sputnik Polska